אברהם, גיאורגה

גיאורגה (ג'ורג', ג'ורי), בן אלישבע וד"ר אלכסנדר, נולד ביום י' בסיון תשי"א (14 ביוני 1951) בטירגו-מורש שברומניה ועלה ארצה עם משפחתו בשנת 1970. הוא למד בבית הספר היסודי ובבית הספר התיכון בעיר הולדתו והיה תלמיד מצטיין בכל תקופת לימודיו, למרות דיכוי התקדמותם של התלמידים היהודים. בבחינות הכניסה לקראת לימודיו באוניברסיטה ברומניה שעמד בהן לפני העלייה, זכה בציון מעולה. הישגיו היו מעולים בעיקר בלימודי הביולוגיה והאנטומיה. הוא היה חובב ספורט והצטיין בשחייה ובכדורסל. כמוכן זכה בתחרויות שחייה והוענקו לן מדליות רבות ותעודות. גיאורגה היה נעים-הליכות ואינטליגנטי. מטבעו היה עניו וצנוע, רציני בגישתו לחיים ומרבה להתבודד. אמנם היה מתלבט הרבה, אך משהגיע להחלטה, ביצע אותה בנחישות ובקפדנות. הוא התכונן ללמוד רפואה באוניברסיטה והחל ללמוד במכינה לרפואת-שיניים של האוניברסיטה העברית בירושלים. אולם קשיי השפה ערמו מכשולים על דרכו והוא נרשם ללימודי הסטומטולוגיה במכון לרפואה ולרוקחות בעיר מולדתו, ברומניה, ואף קיבל שחרור מוקדם מן הצבא לצורך זה.    

גיאורגה גויס לצה"ל בתחילת 1972. כיוון שלא רצה להינתק מתחום הרפואה, ביקש להיות חובש קרבי. בקורס לחובשים קרביים היה חניך מצטיין. מפקדו בקורס העיד עליו, שתמיד היה מוכן לעזור לזולתו. אהבתו למקצוע ולנושא הבריאות גם גרמה לו להתנדב לעבודה בבית החולים "קפלן" ככל שהיה יכול. בעקבות הפלת המטוס הלובי בסיני (פברואר 1973) עשה לילות כימים בהצלת חיי-אדם ובטיפול בניצולים, וזכה להערכה מחבר הרופאים. כמוכן זכה באות השירות המבצעי. גיאורגה השתדל שלא להדאיג את הוריו, הרבה לבקר בבית וסייע בחופשותיו בפרנסת המשפחה ככל שיכול. הוא אהב את הארץ וסקרנותו הרבה גרמה לו לערוך טיולים רגליים בירושלים כדי להכיר אותה יותר טוב מקרוב, והוא לא ויתר על ביקור בהר סיני ובשארם-על-שייך.

ביום ה- 15 באוקטובר, לקראת ביצוע מבצע "אבירי-לב" (מבצע צליחת התעלה) התנדב גיאורגה להצטרף לגדוד הסיור הגדוד שמיועד היה להוביל את המתקפה. הרופא הגדודי זוכר היטב את הפגישה הקצרה עם גיאורגה לפני היציאה אל הקרב, את הבעת פניו שבטאה שילוב של גאוה ונחישות: "התנדבתי להצטרף אליכם". גיאורגה צורף לפלוגה ב' הפלוגה המובילה. בקרב האכזרי בליל ה- 15-16 באוקטובר (כ' בתשרי תשל"ד) באיזור ה-"חווה הסינית" נפל גיאורגה תוך כדי ביצוע משימת הטיפול והפינוי של חבריו הפצועים. הוא הובא למנוחת עולמים בחלקה הצבאית בבית העלמין ברחובות (חלקה 3, שורה 6, קבר 5). השאיר אחריו אב, אם ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל ראשון.