בן-ישי (בנישו), משה

משה, בן אסתר ומסעוד, נולד בשנת תשי"א (1951) בארפוד שבמרוקו ועלה ארצה עם משפחתו בשנת 1963. בעיר מולדתו למד בבית הספר הכללי ובתלמוד תורה, וכשעלה ארצה למד בבית-הספר היסודי "קול יעקב" בירוחם. הוא המשיך בלימודיו בבית-הספר התיכון הדתי ליפשיץ-הימלפרב בירושלים, במגמה הריאלית. משה היה תלמיד מחונן והצטיין בכל המקצועות. מוריו שיבחוהו על חריצותו ועל תבונתו. אמנם השקיע עצמו בלימודים הריאליים, אך בסתר עסק בשירה, הרבה לקרוא שירים ולכתוב שירים. את שעות הפנאי הקדיש לקריאת ספרות יפה ולעסוק בספורט. משה היה חברותי מאוד, נוח לבריות, אוהב אדם ומכניס אורחים. חבריו אהבוהו משום שמעולם לא סירב להם כשפנו אליו שיסייע להם, ותמיד ידע להטות אוזן קשובה לדבריהם בשעת מצוקה. הוא היה טוב-לב, נדיב ובעל יד רחבה, נעים שיחה שדבריו ערוכים בהיגיון ובטעם, איש אמת ובעל מצפון. משה היה נבון ומהיר תפיסה, שקול ובעל מחשבה מעמיקה; סקרן היה ובעל רצון להגיע לחקר כל עניין ולסיים בהצלחה כל משימה שנטל על עצמו. הכל הכירוהו כאדם אחראי, דייקן במעשיו ומקפיד על כל תג. את הוריו אהב אהבה עזה והיה להם בן נאמן ומסור ורחש להם כבוד רב.

משה גויס לצה"ל במחצית אוגוסט 1969 והוצב לחיל השריון. לאחר הטירונות השתלם בקורס מקצועות טנק "פאטון" וסיים כחניך מצטיין. אחרי כן השלים קורס למפקדי טנק "פאטון". הוא היה חייל אחראי ומסור לתפקידו, ושימש דוגמה לחבריו במזגו הטוב, בצייתנותו ובסבילותו. הוא זכה ל-"אות השירות המבצעי".

לאחר השחרור למד באוניברסיטת הנגב בבאר-שבע במגמה לחשמל.

במלחמת יום-הכיפורים השתתף משה בקרבות הבלימה נגד המצרים בחזית סיני. ביום י"ח בתשרי תשל"ד (14 באוקטובר 1973), ליד מוצב "טלוויזיה" שבגזרה המרכזית בסיני, נפל משה בקרב שהווה נקודת מפנה במלחמה - קרב בו הושמדו כ- 250 טנקים של האויב. הגדוד של משה - גדוד סיור 87 - השמיד כ- 25 טנקים, אך המחיר היה כבד. טיל נ"ט מצרי פגע פגיעה ישירה בטנק של משה והוא נהרג במקום. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בירוחם. השאיר אחריו אב, אם, שלושה אחים ושלוש אחיות.