הלפרן, אמתי

אמתי, בן בתיה ודוד, נולד ביום כ' בניסן תשי"ב (15 באפריל 1952) בחיפה. הוא למד בבית-הספר היסודי "ארלוזורוב" בקרית-חיים, וסיים את לימודיו בבית-הספר התיכון בקרית-חיים במגמה הריאלית. הוא היה תלמיד מצטיין, ובבית-הספר היסודי "קפץ" כיתה, ולכן גם סיים את לימודיו בבית-הספר התיכון בגיל שבע-עשרה. אמתי היה בעל נטיות מוזיקליות וניגן במספר כלים. תחילה ניגן בכלי פריטה: מנדולינה, מנדולה, ומנדוצילו ואחרי כן למד בקונסרבטוריון למוסיקה לנגן בקלרנית. אהבתו הגדולה היתה החלילית, שממנה לא נפרד גם במשך שירותו הצבאי, באימונים ובצניחות, ואף למלחמה לקחה אתו. חבריו זוכרים כיצד ברגעים קשים של מתח ואימונים היה אמתי מעודדם ומשפר את מצב רוחם בנגינתו. אמתי חונך לאהבת עם ישראל וארץ ישראל. הוא היה חבר בתנועת הנוער "השומר הצעיר", וכחבר פעיל שימש כמדריך בתנועה עד לגיוסו.

אמתי התנדב לצה"ל לפני זמנו, בסוף אוקטובר ,1969 כדי שיוכל להיות יחד עם חבריו ועמם הצטרף לגרעין "משב" שאמור היה לצאת להגשמה לקיבוץ געש, ואתם התנדב לנח"ל המוצנח. הוא עשה את הטירונות ואת האימון הבסיסי בגדוד של חיל הצנתנים ולאחר שסיים קורס צניחה, זכה לענוד כנפי צנחן. אחרי הטירונות בחר ללכת לקורס לחובשים קרביים, כדי שיוכל להגיש עזרה לזולת בעת הצורך. בתקופת שירותו בצה"ל שילב עבודה חקלאית בהיאחזויות נח"ל בפעילות מבצעית, שאת מרביתה עשה כחובש קרבי. הוא השתתף בפשיטות ובפעולות קרביות, שערך צה"ל בדרום לבנון ובאזור ה"פתח-לנד". בתקופת השל"ת היה בהיאתזויות הנח"ל "צופר" ו"גשור" והיה שותף הן לעבודה בענפי המשק והן לפעילות הבטחונית, שהיתה כרוכה בהשתייכות למסגרת הנח"ל.

בסוף נובמבר 1972 שוחרר אמתי מהשרות הסדיר והוצב ליחידת מילואים של חיל השריון. הוא שימש כחובש קרבי בגדוד סיור משורין. ביחידה זו נקרא לתקופה של שירות מילואים. לאחר ששוחרר מהשירות הסדיר שימש כמורה למתמטיקה בקיבוץ געש, ואולם שאיפתו לרכוש ידע ולהעשיר את השכלתו, הביאה אותו לכלל החלטה לעזוב את הקיבוץ. הוא עמד בהצלחה בבחינות הכניסה לטכניון והתעתד להתחיל את לימודיו בשנת הלמודים תשל"ד, בפקולטה להנדסת תעשייה וניהול. יחד עם חגית, חברתו מספסל הלמודים, עמד להקים משפחה ולבנות בית בעיר חיפה, אולם תכניותיו הרבות לא נתממשו והוא נלקח מעם האהובים עליו כשהוא אך בתחילת הדרך והותיר אחריו חלומות שרקם ושאיפות שלא הצליח להגשים.

במלחמת יום הכיפורים השתתפה יחידתו, גדוד סיור 87, בקרבות הבלימה וההבקעה בגזרה המרכזית של סיני. אמתי טיפל בנפגעים וסייע לחלץ פצועים תחת אש כבדה ולהעבירם ליחידות הפינוי שבעורף הכוחות הלוחמים. ביום כ' בתשרי תשל"ד (16 באוקטובר 1973) לפנות בוקר, ליד "החווה הסינית" כאשר אמתי עסק בפינוי פצועים, נפגע הנגמ"ש שלו פגיעה ישירה מטיל מצרי ואמתי נהרג יחד עם כל חבריו בנגמ"ש, אנשי צוות ופצועים יחד. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בחיפה (איזור ב' חלקה 3, שורה 11, קבר 11). השאיר אחריו הורים ואחות. לאחר נופלו הועלה לדרגת רב-טוראי.

 

אמתי